Historie Hrejkovic ve starých fotografiích
Emigrace
Po Únoru 1948 Miroslavovi podobně jako ostatním „zápaďáckým“ pilotům, hrozilo zatčení, proto se rozhodl pro útěk. Postupně začalo politicky přituhovat, všichni piloti měli zakázané dovolené, byli sledováni. Dcera M. Kopeckého Blažena byla velmi nemocná, trpěla závažnou hrudní infekcí. Lékař jí doporučil týdenní léčebný pobyt na horách. M. Kopecký dostal volno, aby ji tam mohl odvézt. Toho využil a s dalšími 3 piloty pěšky přešli přes hranice do Německa. Přešli v oblasti ovládané Američany, kteří jim pak pomohli dostat se do Anglie. Členové skupiny cestou zastavili na cigaretu v domnění, že jsou už za hranicemi. Zjistili ale, že jsou ještě na českém území!
Všichni 4 piloti, kteří překonali hranici, byli degradovaní západní piloti se zákazem jakékoliv činnosti. Jedním z účastníků útěku byl Kopeckého velící důstojník Emil Foit.
Po útěku
Po útěku Miroslava Kopeckého nastaly pro jeho rodinu a příbuzné těžké časy. Manželka čekala v Praze, až bude moci odletět s malou Blažeknou do Anglie. Opouštěla byt v 6 hodin ráno a chodila po okolí až do tmy, aby se nesetkala s nikým, kdo by hledal jejího muže. Po nějaké době se jim za pomoci britské ambasády oběma podařilo dostat zpět do Velké Británie, kde se všichni sešli.
Sestra M. Kopeckého Blažena (provdaná Kulhánková) byla zatčena, zavřena do pracovního tábora a odsouzena k smrti za účast ve hnutí odporu a za to, že neprozradila, kde se její bratr ukrývá. Jejich otec Karel Kopecký vybral všechny své úspory a podplatil úředníky, aby byla Blažena propuštěna. Jiná žena, nemocná a umírající, byla popravena místo ní. Podle vyprávění jejího syna na tuto historii nerada vzpomínala a v Praze se do konce života vyhýbala ulici Politických vězňů, ve které byla konfrontována s jiným vězněm, velmi potlučeným při komunistických výsleších.
Ve Velké Británii se Kopeckým nedařilo příliš dobře, těžko hledali ubytování. Miroslav byl považován za cizince, zpět do RAF by ho přijali pouze v hodnosti Srg (seržanta), což odmítl. Rozhodli se proto využít nabídky a vystěhovali se do Rhodésie (dnes Zimbabwe), kde založili elektroinstalační firmu. Vychovali zde tři děti, dcery Blaženu a Lindy a syna Marka.
Po útěku do zahraničí se Miroslav Kopecký stále snažil udržovat kontakt se zbytkem rodiny. Jeho sestra Blažena jej dokonce směla v Africe navštívit, na konci 60. let a později ještě jednou. Miroslav toužil po návštěvě Československa, pravděpodobně by mu zde ale hrozilo zatčení, byl považován za zběha.