Historie Hrejkovic ve starých fotografiích


Československo po válce

Miroslav Kopecký se 29. července 1944 v Anglii oženil s Patricií Blaseby, 13. dubna 1945 se jim pak narodila dcera Blaženka. 18. srpna 1945 se M. Kopecký i s manželkou a dcerkou vrátil domů, do Československa. Zůstal v armádě (viz Vojenský postup), nejprve na Velitelství československého letectva, od 6. února 1946 byl přidělen jako letecký instruktor na Vojenskou leteckou akademii.

Jeho žena Pat se po příchodu do Prahy těžce sžívala s Čechami, ale byla odhodlaná zde žít. Manžel ji podporoval v setkáních s Angličankami, které si přivedli i jiní letci. Velmi si ji oblíbil její tchán Karel Kopecký. Navštěvovala kurzy vaření, aby se naučila vařit česká jídla, její čeština se zlepšovala, přesto její život nebyl jednoduchý. Britské manželky nebyly populární kvůli tomu, že „Chamberlain zradil Evropu“. Její tchýně ji neměla v lásce jen z důvodu, že byla Angličanka, a dávala jí to okázale najevo. Oproti tomu tchán (řídicí učitel Karel Kopecký) k ní byl velmi milý a laskavý. Věděl, že se jí velmi stýská po domově. Přestože neuměl anglicky (a mladá paní Kopecká uměla česky jen velmi málo), hrával jí na housle anglické písničky, aby ji rozveselil.

Žili v Praze v bytě nad obchodem a paní Kopecká se pomalu učila česky. Vzpomínala, jak majitel obchodu čekával pod schody na návrat M. Kopeckého, aby mu popsal, jaké české perličky zase manželka pustila do světa.

M. Kopecký pobízel svou ženu, aby se setkávala s dalšími anglickými dívkami. Přihlásil ji do kurzu vaření pro anglické dívky, aby se naučila vařit česká jídla. Postupem času se naučila více česky a seznámila se s více Čechy. Byla okolím přijata a cítila, že jejich život bude plný radosti ve společenství ostatních pilotů, navštěvovali spoustu večírků s hudbou a tancem.

 

Před 2. sv. válkou

2. sv. válka

Emigrace

   Vojenský postup